Slavko Ivančić je v svoji dolgoletni karieri prepeval v različnih zasedbah, še najbolj ga poznamo kot glavnega vokalista priljubljenih skupin Bazar in Faraoni. Od leta 2000 se uspešno posveča solo karieri, letos pa obeležuje okroglih 70 let in 50 let kariere.
Obveščamo vas, da je sobotni koncert zasedbe Imer Traja Brizani & AMALA zaradi tehničnih razlogov prestavljen na kasnejši termin.
Nadomestni termin bo objavljen naknadno.
Prosimo za razumevanje.
Grad Rajhenburg
18.00
Stari grad nad Podbočjem v času Vitezov Rajhenburških, dr. Helena Rožman, Kulturni dom Krško, enota Grad Rajhenburg in Jana Puhar, Posavski muzej Brežice (s programom se vključujemo v manifestacijo Evropski dnevi arheološke dediščine)
18.00
Od srednjeveške obrobe do zapestnice prijateljstva, delavnica za otroke s kustosinjo pedagoginjo, Zinko Junkar
Krajevni praznik Brestanice bomo tudi letos počastili s slavnostnim koncertom domačih pevskih skupin.
Nastopili bodo: dva otroška zbora in mladinski zbor brestaniške OŠ, Otroško-mladinski cerkveni zbor Brestaniški slavčki, Rajhenburški oktet, Moški zbor Svobode Brestanica in solisti Vokalne skupine Svobode.
Na prireditvi bomo podelili tudi letošnja krajevnapriznanja.
Stalna razstava Slovenski izgnanci 1941–1945 ponuja vpogled v obdobje druge svetovne vojne, ko je nemški okupator v okviru mnogovrstnih raznarodovalnih ukrepov grad Rajhenburg preuredil v največje taborišče za izgon slovenskega prebivalstva. Del okrutnega načrta okupacijske oblasti je bil z namenom zatrtja odpora in partizanskega gibanja tudi izgon sorodnikov partizanov in ubitih talcev. V avgustovski akciji l. 1942 je tako brez staršev ostalo okoli 600 otrok. Mlajši z dobro rasno oceno so bili predani tudi v domove organizacije Lebensborn, kjer so bili na voljo za posvojitev.
Letošnji dan izgnancev bomo obeležili s strokovnim vodstvom dr. Monike Kokalj Kočevar, kustosinje Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije in soavtorice razstave o izgnancih, nato pa si bomo ogledali dokumentarni film Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna ene najbolj uveljavljenih slovenskih režiserk in dokumentaristk Maje Weiss.
Celovečerni dokumentarec portretira zgodbo štirih otrok, ki so bili med vojno ukradeni primarnim družinam in vključeni v zloglasni rasni program. Najnovejše delo režiserke je vsebinsko nadaljevanje filma Banditenkinder – Slovenskemu narodu ukradeni otroci iz l. 2014. Prvi slovenski dokumentarec, ki ima v celoti koloriran arhiv, je nastajal tri leta in je bil posnet v petih državah. Uporabljeno gradivo je bilo pridobljeno iz nacionalnih zgodovinskih arhivov in albumov nastopajočih.
18.00
Slovenski izgnanci 1941–1945, dr. Monika Kokalj Kočevar, strokovno vodstvo
18.30
Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna, projekcija filma
V spomin na prvi transport izgona 7. junija 1941 ta dan od leta 1971 zaznamujemo kot dan slovenskih izgnancev. Dan je tudi praznik Mestne občine Krško, ki ga obeležuje kot spomin na prve padle krške borce in vrnitev izgnancev v domovino.
Kulturno društvo Svoboda Brestanica vabi na Slovenca dom, Moški pevski zbor Svoboda Brestanica, ki bo v nedeljo, 2. junija 2024, ob 18. uri na gradu Rajhenburg.
Mestni muzej Krško, Galerija Krško, Grad Rajhenburg
Ob mednarodnem dnevu družin, ki vsako leto poteka 15. maja, tem posebno pozornost namenjamo tudi v muzejskih enotah Kulturnega doma Krško. Vse družine vabimo, da skupen čas preživijo v Mestnem muzeju Krško, Galeriji Krško in na Gradu Rajhenburg, kjer si lahko brezplačno ogledajo vse aktualne stalne in občasne razstave.