Osrednja občinska proslava ob dnevu reformacije
proslava
Vljudno vas vabimo na osrednjo občinsko proslavo ob dnevu reformacije, v četrtek, 26. oktobra 2023, ob 18. uri v veliko dvorano gradu Rajhenburg v Brestanici.
Slavnostni govornik bo škof evangeličanske cerkve v Republiki Sloveniji mag. Leon Novak.
V umetniškem programu proslave bodo nastopili
Ansambel za staro glasbo CAPPELLA CARNIOLA
Marta Močnik Pirc / sopran
Kristina Martinc / kljunasta flavta
Jaka Trilar / violončelo
Janez Jocif / čembalo
Prireditev bo povezovala Klara Eva Kukovičič.
Pletenje peharjev
delavnica
Stalna razstava Trapisti v Rajhenburgu ponuja vpogled v življenje in delo vsestranskih menihov, med razstavljenimi predmeti pa lahko občudujemo tudi različne umetelno spletene peharje.
Svoje znanje in spretnost v tej obrti nam bo predstavil Jure Štefančič, ki je ljubezen do ročnih del izkazoval že od zgodnjih šolskih let. Peharje je začel izdelovati pred približno desetimi leti. Kot pravi, se je naučil sam, naslednika pa še nima.
Slovenski izgnanci 1941–1945
javno vodstvo
Stalna razstava Slovenski izgnanci 1941–1945 ponuja vpogled v obdobje druge svetovne vojne, ko je nemški okupator grad Rajhenburg izbral kot eno izmed taborišč za izgon prebivalstva. Izgon je potekal v več valovih v Srbijo, Neodvisno državo Hrvaško in nazadnje še v Nemčijo.
Modeli upravljanja kulturne in naravne dediščine – predstavitev različnih praks in pogled v prihodnost
posvet
V torek, 17.10.2023 ob 9.30 se bo na gradu Rajhenburg v Brestanici odvijal posvet na temo Modeli upravljanja kulturne in naravne dediščine – predstavitev različnih praks in pogled v prihodnost. Posvet organizira novomeška enota Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije v sodelovanju z Mestno občino Krško in Kulturnim domom Krško.
Sodelujoči predavatelji bodo predstavili različne načine upravljanja območij pomembnejše naravne in kulturne dediščine iz različnih predelov Slovenije ter izzive, s katerimi se srečujejo pri svojem delu. Zakon o varstvu kulturne dediščine definira upravljanje kot »izvajanje nalog, ki so potrebne za izpolnitev namena, zaradi katerega je bila stvar razglašena za spomenik, in obsega predvsem vodenje in organiziranje vzdrževanja, uporabe, dostopnosti, predstavitve javnosti in spremljanje stanja«. Vse to se zapiše v načrt upravljanja, ki je zakonsko obvezen strateški, programski dokument za vse kulturne spomenike, ki so varovani na podlagi mednarodnih pogodb in vsa spomeniška območja. Poleg omejitev, ki jih določa zakonodaja in različni varstveni režimi je potrebno pri upravljanju upoštevati interes in želje lokalnih skupnosti, zainteresiranih društev, lastnikov zemljišč, strokovnih služb in drugih. Na posvetu bodo predstavljeni posamezni načrti upravljanja, različni modeli upravljanja in možnosti povezovanja med posameznimi institucijami. Poudarek bo na pomembnosti vključevanja različnih zvrsti dediščine v upravljanje, kakšne so možnosti financiranja iz naslova javnih razpisov ter evropskih sredstev. Imamo v Sloveniji uspešen model upravljanja, ki ga lahko prezrcalimo še na druge enote naravne in kulturne dediščine? Kako v pripravo upravljavskih načrtov vključevati zainteresirano javnost? Kako zagotavljati participatoren (vključevalen) način upravljanja z dediščino oziroma z njihovimi območji? Kakšne so primerne pravne oblike upravljavcev? To je le nekaj ključnih vprašanj, na katera želimo odgovoriti na posvetu.
Udeležba na posvetu je brezplačna, potrebno pa se je prijaviti do 15. 10. 2023 na elektronski naslov posvet.upravljanje@zvkds.si
Foto: Ajdovska jama, avtor: Tina Britovšek.Vesela jesen
koncert
Nagrade ŽIVA 2023: Gradu Rajhenburg posebno priznanje za storytelling/pripovedništvo
Od 2. do 6. oktobra v Bratislavi na Slovaškem v organizaciji Foruma slovanskih kultur (FSK) in Slovaškega narodnega muzeja poteka podelitev nagrad Živa 2023.
Namen nagrade Živa je prepoznati, spodbujati, nagraditi in pospeševati eksperimente, projekte in prakse v muzejskem sektorju v posebnem kulturnem in geografskem okviru evropskih držav slovanskih narodov ter prepoznati posebnosti in posebne vrednote slovanskega sveta z njegovimi zgodbami, tradicijami in dediščino, skupnimi in včasih zelo različnimi koreninami, pa tudi težavami.
Svetovni dan turizma in Nacionalni mesec skupnega branja
vodstvo po razstavi in delavnica
17.00 | Rajhenburške listine, vodstvo po razstavi Vitezi Rajhenburški z dr. Heleno Rožman, na katerem se bomo posvetili razstavljenim listinam, povezanim z rodbino. |
17.00 | Kaligrafija, delavnica za otroke s kustosinjo pedagoginjo Zinko Junkar. Udeleženci boste spoznali pisavo karolinško minuskulo ter se v njej naučili zapisati svoje ime. |
Prijazno vabljeni tudi v muzejsko trgovino, gradu, kjer bodo izbrane publikacije na voljo po znižani ceni.
Foto: Pogled v razstavo Vitezi Rajhenburški, Kulturni dom Krško, enota Grad Rajhenburg, foto Blaž Zupančič. Fotodokumentacija MMK.
Moja medalja
delavnica ob razstavi Primož Kozmus, Odličja
Na dan slovenskega športa se bomo posvetili našemu najboljšemu slovenskemu atletu in enemu najuspešnejših športnikov v športni zgodovini Slovenije, Primožu Kozmusu. S katerim športom se je ukvarjal? Je moral veliko trenirati? Koliko medalj je osvojil?
Udeleženci bodo na razstavi Primož Kozmus: Odličja dobili odgovore na zgornja vprašanja, na delavnici pa bodo oblikovali in si izdelali čisto svojo medaljo.
Delavnica je primerna za otroke med 6. in 10. letom starosti.
Informacije in prijave na info@gradrajhenburg.si, 051 390 648 ali 07 620 42 16.
Foto: Zinka Junkar, Grad Rajhenburg.