Naprej v preteklost 2025
Taktilni repliki na gradu rajhenburg za bolj inkluzivno muzejsko izkušnjo
Prvega marca letos smo v Sloveniji prvič zaznamovali dan inkluzije. Vlada Republike Slovenije ga je razglasila decembra 2024 z namenom ozaveščanja o pomenu vključevanja vseh posameznikov v družbo, ne glede na osebne okoliščine in ovire, ki lahko to vključevanje otežujejo.
Ob tej priložnosti smo na Gradu Rajhenburg v stalno razstavo Vitezi Rajhenburški umestili dve taktilni repliki in ju opremili s podnapisoma v brajici: grb rodbine in novec iz rajhenburške kovnice.
- Grb je bil simbol rodbine Rajhenburških in so ga uporabljali vsaj od leta 1275 do izumrtja leta 1570. Ohranjen je v Štajerski grbovni knjigi iz leta 1567 in predstavlja t. i. popolni grb: v središču je ščit, na njem je z leve proti desni upodobljen modri volk z zlato kronico, nad njim pa šlem s krono, v kateri se motiv volka ponovi. Obdaja ga bogato šlemno ogrinjalo. Taktilna replika je izdelana iz umetne mase in ima dimenzije 25 x 30 cm.
- Novec iz rajhenburške kovnice, izdelan med letoma 1200 in 1246, ima v originalu premer 16–17 mm in tehta 0,62 grama. Na prednji strani prikazuje nadškofa s škofovsko palico in ključem, na hrbtni pa angela s križem. Tipna replika je izdelana iz biokompatibilne kobalt-kromove zlitine in povečana na velikost premera 12 cm. Na reprodukciji je upodobljena hrbtna stran novca.
Umestitev taktilnih replik v razstavo je rezultat sodelovanja strokovnjakinj z različnih področij, ki ga je koordinirala kustosinja pedagoginja Zinka Junkar. Repliki so izdelali na Naravoslovnotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani pod mentorstvom dr. Deje Muck. Taktilno reprodukcijo grba je ustvarila študentka Lara Muck, reprodukcijo novca študentka Petja Muck, podnapise v brajici pa je pripravila študentka Ines Bajt. Strokovno svetovanje pri umeščanju v prostor in preizkus taktilnih reprodukcij je opravila strokovnjakinja na področju dostopnosti za slepe in slabovidne, dr. Aksinja Kermauner.
Taktilni repliki sta namenjeni predvsem slepim in slabovidnim obiskovalcem, a ponudita obogateno izkušnjo ogleda razstave z veččutnim spoznavanjem predmetov vsem obiskovalcem.
____________________________________________________________________________________________
Srednjeveški dan na gradu Rajhenburg
Grad Rajhenburg spada med najpomembnejše in najbolj znane slovenske gradove. V srednjem veku in del 16. stoletja ga je zaznamovala rodbina Rajhenburških, ki jo predstavljamo na razstavi Vitezi Rajhenburški.
Konec avgusta se zopet vrnemo v ta čas, saj nas obiščejo navdušenci nad srednjim vekom, ki obiskovalcem vseh generacij, predvsem pa družinam, prikažejo in približajo življenje v srednjem veku ter jih spodbudijo k odkrivanju bogate srednjeveške dediščine.
Srednjeveški dan na gradu Rajhenburg sta pred 12 leti zasnovala Turistično društvo Brestanica in Kulturno društvo Svoboda Brestanica, zadnja leta pa poteka v organizaciji Kulturnega doma Krško, enote Grad Rajhenburg, a z odličnim sodelovanjem obeh društvev.
Dogodek ponuja pester nabor delavnic, prikazov in predstavitev srednjeveške kulture in zgodovine. V srednjeveških taborih potekajo prikazi takratne oblačilne kulture, bojne opreme in orožja, potujoče kovačije in družabnih iger, v atriju in drugih grajskih prostorih pa so postavljeni ustvarjalni kotički.
Nekaj namigov za zabavno preživet Srednjeveški dan na gradu Rajhenburg:
- Sedem stoletij po tem, ko so v kovnici na gradu Rajhenburg kovali breške novce, si lahko s člani Turističnega društva Brestanica izdelate svoj denarič.
- S številnimi namiznimi in razvefrilnimi igrami se pozabavajte se, kakor so to počeli v srednjem veku.
- Pobliže spoznajte umetnost lepopisja in se preizkusite v kaligrafiji. Na razstavi Vitezi Rajhenburški je na ogled faksimile te listine, v kateri se leta 1141 prvič omenja Rajhenburg.
- Vitezi so se pred bojem zaščitili z različnimi kosi opreme. Verižnim srajcam in verižnim oklepom so kasneje pridajali ščitnike iz trdega usnja ali železne pločevine. Konjeniki so si prek verižne srajice nadeli še oprijet usnjen jopič s pritrjenimi železnimi ploščicami. Šele ob koncu srednjega veka so vitezi nosili celopostavne oklepe iz kovane železne pločevine. Naloga vitezov Rajhenburških je bila braniti in osvajati ozemlja na domačem območju ter sodelovati v bitkah na strani svojega fevdalca, salzburške nadškofije. Na Srednjeveškem dnevu na Gradu Rajhenburg si od blizu oglejte posamezne kose viteške opreme ter si izdelajte svoj viteški meč in ščit. Lahko se tudi prepričate, da vihtenje meča ni mačji kašelj.
- Konji so bili najpomembnejši sopotniki srednjeveških vitezov. Običajno so imeli vitezi dva konja: enega za ježo in tovorjenje, drugega za boj in turnirje. Na Srednjeveškem dnevu na gradu Rajhenburg poskusite, kako udobna je ježa in kako hitro lahko potujete na konjskem hrbtu.
- Poleg tega se lahko na Srednjeveškem dnevu na gradu Rajhenburg preizkusite še v lokostrelstvu, metanju sekir, kovaštvu in se udeležite različnih ustvarjalnih delavnic.
Nikakor pa ne izpustite večernega zaključnega dogodka s prikazom srednjeveških plesov, glasbe, mečevanja in ognjeno predstavo.
Prijazno vabljeni #naprejvprihodnost in nazaj v srednji vek, v soboto, 23. avgusta 2025, od 16. ure naprej.